برای کسانی که پناهی بگیر اثر قبلی جف نیکولز را ندیه اند , " ماد " شگفت آور و حیرت انگیز می نماید. شاید آنها به کشف استعداد جدیدی در سینمای بی ستاره کنونی آمریکا دلخوش کنند. اما آنهایی که " پناهی بگیر " اثر مالیخولیایی آخر الزمانی غریب نیکولز را دیده اند می دانند ساختن اثری چون " ماد " ادامه طبیعی روندی از کارگردان با استعداد و حالا دیگر با اعتماد به نفسی است که مخاطبش را به دل سرزیمن های بکر مرکزی و میانی آمریکا می برد و در این میان از خانواده های هنوز سنتی آنجا که دور از ابرشهرهای غرب و شرق کشورند , مایه می گیرد. توجه او به خانواده و ساختن قصه از بطن آن , رویکردی است که نیکولز نشان داده به خوبی آن را می شناسد و می داند چطور از مناسباتی میان زن و شوهر , والدین و فرزندان , فرزندان با یکدیگر و ... قصه بسازد . نکته امیدوار کننده اتفاقا در قصه محور بودن ساخته های اوست. او بی ادا , داستان های با ریتم آرام و مطنطنش را چنان می پرورد که گاهی فراموش می کنیم داریم فیلمی از جریان مستقل سینمای آمریکا می بینیم. چیزی در اندازه های جان کاساوتس یا جارموش و شاید کارهای ابتدایی پل توماس اندرسن و وس اندرسن.

اینجا آشنایی دو پسر بچه ( الیس و نک)  که دلتنگ از مناسبات و روابط خود با والدین خود هستند , در اوان نوجوانی با غریبه ای به نام ماد که در جزیره ای در حوالی روخانه پناه گرفته و مخفی شده  آشنا می شوند و حالا این دو می توانند از آشنایی با  ماد زندگی و خطر کردن , و ارزشها و مسائا زندگی را  بیاموزند. کمک کردن به ماد برای فرار از جزیره در حین داستان , باعث می شود تا الیس به عنوان راوی اصلی با مفاهیمی چون , عشق , خیانت , خانواده , مذهب را درک کند. ( چه قدر به " بازگشت " آندری زویاگنیتسف شبیه است ) این همه به دلیل قرار گرفتن داستانهای فرعی بسیار متناسب با پیرنگ اصلی اثر است . در واقع " ماد " یک کلاس با ارزش فیلمنامه نویس است. اینکه چطور می شود روایت داستانی را باشخصیت های فرعی متناب بال و پرداد تا یک اثر سینمایی بلند داشته باشیم.در اینجا داستان زندگی خانوادگی و عاطفی خود الیس با فاز و نشیب هایش , زندگی دوست صمیمی اش نک و عموی او , داستان رابطه عشقی ماد و درگیری و مصیبتهایش که گریز از آن پیرنگ اصلی ماجراست , نحوه ورود تاثیر گذار تا ؛ پیرمردی که مراد ماد بوده  و سرانجام روابط بی ثمر عاطفی او را پیش بینی میکند و... همگی نقش موثری در ایجاد یک هارمونی مناسب روایی دارند.

نکته درس آموز دیگر ایجاد گره افکنی های شخصیتی و نه روایی در متن فیلمنامه و سپس گره گشایی روایی از آنهاست. برای مثال شغل عموی نک که جسد نیمه جان ماد را پیدا میکند , مارگزیدگی و ترس ماد از آن و تلاش برای نجات الیس در مواجهه با این خطر که تحول شخصیتی او را نشان می دهد , و یا ایجاد شخصیت و نه تیپ تام در نقش یک کارکشته سی . آی . ای که در سکانس نیمه پایانی نهایی خود را نشان میدهد. ویژگی ای که در دیالوگ های ماد عیان شده و در عین حال بسیاری از ویژگی های شخصیتی خود ماد را هم دیالوگ های خود تام می سازد .

" ماد "  یک بازی فوق العاده از متیو مک ماناهی دارد . ماد با اوست که جلوه میگرد و در ذن ماندگار می شود.  صفت عالی و بی نقص برای این دانش آموخته سینما آن هم در این سالیان اخیرش,  تکراری به نظر می رسد. او پس از " وکیل لینکلن سوار " با یک چرخش عجیب از شیوه بازیگری پیشینش به ستاره قابل اعتنای فیلمهای هنری امروز سینمای آمریکا بدل شده است. تنها و در این مدت او در " قاتل جو " , " گزارشگر " , " مایک جادویی " و " برنی " درخشیده است و گویا امسال هم در آخرین ساخته مارتی " گرگ وال استریت " حضور دارد. تعجب آور است که چرا تاکنون آکادمی به این تغییر مسیر درخشان متیو مک کاناهی بی توجه بوده است. بازی او و این طی طریق بیشتر از هرچه یادآمان می آورد که بازیگری چه حرفه سخت , بی رحم ولی جذابی است و در این بین تنها خود بازیگر است که می تواند خود را نجات دهد نه مجلات و تیتر روزنامه ها. 
پ. ن : واقعا ماد نگذاشت به بی رغبتی و بی حوصلگی ام راجع به نوشتن ادامه دهم !