گذشته فیلمی است که اکثر مشخصه ها و ویژگی هایی آثار پیشین اصغر فرهادی را دارد . اینجا هم شخصیتها معرفی ، موقعیت های داستانی ساخته ، گره های روایی تنیده و همه چیز برای روایت درام خانوادگی چند لایه مهیا می شود .در ادامه نیز شکل گیری و رازگشایی از معمایی زاییده از اختلافات و بحران های خانوادگی عاملی برای پیشبرد و پایان روایت می شود .اما چند تفاوت به وضوح آن را از آثار پیشین فرهادی متمایز میکند.. اولین تمایز ، در ریشه و محرک وقایع و کنش واکنش ها نهفته است. و آن اتفاقاتی است که در گذشته روی داده و حالا تبعات  ناخوشایندش به معضلاتی غیر قابل حل بدل شده است. این جا خبری از پیشآمدی غیر منتظره نیست، تمام حوادث روی داده و حالا در حال خودنمایی و رمز گشایی است. تمهید اصلی فرهادی برای آشنایی با فضای فیلم جدیدش ریتم آرام ولی متناسب با موقعیت هاست. اما تفاوت و شاید مشکل اصلی گذشته ، در فضا و گفتمان دوگانه اثر است. گذشته در فرانسه و به زبان آن کشور ساخته شده و تبعا فرهنگ آنجاچه در پیش زمینه و چه در پس زمینه  مسلط است . این ویژگی خود زمینه ایجاد تفاوت های فرهنگی و رفتاری را در برخورد با مشکلات خانوادگی ایجاد میکند. گرچه ورود یک ایرانی قرار است به تلطیف این فضا کمک کند و تاثیر گذار باشد  اما آن چه سبب میشود این شخصیت نیز نتواند در حل این بحران ها نقشی موثر ایفا کند به برخوردهای نامتوازن و نامشخص با موضوع ارتباط دارد. این ابهام و معلق بودن گاه مطول موضع گیری و روایت، سبب فاصله داشتن مخاطب با تنش ها و درگیری ها و حتی دیالوگ ها ست. گویی در مثلث شخصیتهای درام فرهادی ،احمد ، ماری وسمیر ، عامل پس زننده مبهمی وجود دارد و آن ثقیل بودن ارتباط آنهاست و این باز از همان دوگانگی فضای داستان نشئت می گیرد. هرچند این خود می تواند عاملی موثر برای بازتعریف گسست روابط انسانها در عصر ارتباطات و در جامعه ایی دیگر باشد اما ازسویی دیگر و شاید باز ، سنگینی اجتناب ناپذیر جغرافیای داستان ، سبب تزلزل وحدت و استحکام روایت درمقایسه با حداقل آثار پیشین فرهادی می شود. به رغم این مشکلات ، گذشته اما فیلمی است در خور تامل ، آرام و  تاثیر گذار برای کارگردانی که توانسته دنیای شخصی اش را با بیانی سینمایی به آن سوی مرزها ببرد.

و انگ مضحکانه سیاه نمایی اوضاع داخلی را بر سر گویندگان غرض ورز و بی انصافش بکوبد . اینجا دیگر فرانسه است نه ایران  اما مشکلات همان هاست که دیده ایم. فرهادی از صعب بودن ارتباط انسانی در این عصر میگوید. چه در ایران چه در فرانسه و چه هر جای دیگر. اما خب انکار نمیشود کرد که آثار ایرانی ، صمیمت و قرابت ، باورپذیری و رازی دارند که فقط ما ایرانی ها آن را درک میکنیم و خود فرهادی البته.و این باز از ازرش کار او در گذشته نمی کاهد و باید قدردان این حفظ نگاه و سلیقه بود. اما اجازه دهید گذشته را به اندازه جدایی و الی و چهارشنبه سوری و شهر زیبا و رقص در غبار ( ایرانی های فرهادی ) دوست نداشته باشیم.

 لایه های داستانی پیچیده است . احمد شوهر دوم مارین است که پس از 4 سال غیبت به پاریس بازمیگردد تا مارین را طلاق دهد. در این بین او متوجه میشود که مارین با جوانی به نام سمیر آشنا شده و از او باردار است. پس از مدتی لوسی دختر بزرگ مارین ( از شوهر اول مارین ) به احمد میگوید که همسر سمیر ، لوسین ، به علت اطلاع از روابطه مارین و سمیر دست به خودکشی زده است و حال در کماست.از اینجا به بعد داستان تمرکزش را به حل معمایی می گذارد که علت اصلی خودکشی سلین چه بوده است ؟ در طی این رمزگشایی ، شخصیتها ، هر یک سعی در تبرئه خود دارند.گویی آنها خواسته و ناخواسته هر یک در خودکشی او سهیم بوده اند.در اینجاست که نمقش لوسی فرزند بزرگتر مارین از همسر اولش و حتی نعیما ، کارگر خشک شویی سمیر در حل این معما پر رنگ میشود و...

گذشته در برخی اوقات ، بی جهت طولانی است. شاید می توان صحنه های کودک سمیر ، فواد و رابطه ی آنها کمی کوتاهتر باشد .باز هم فضای اثر گویا تاثیر خود را بر فرهادی و فیلمش گذاشته و ریتم آرام اروپایی شاید جبراً بر گذشته سایه انداخته است. واقعاً دلیل و منطق خاص روایی برای صحنه های گاه طولانی این چنینی دیده نمی شود.  

و ... چنانکه گفتم  و به رغم برخی از این مشکلات اما ، گذشته فیلم خوبی است. فیلمی مستقل با جهان بینی همیشگی کارگردان بزرگش. فیلمی خوب  برای کارگردانی ایرانی که دراولین تجربه فیلمسازی در خارج از کشور ، هویت خود را نباخته ، همچنان به شیوه و سبک خود فیلم می سازد، مضمون هایش را در فرمی سینمایی ارائه کند و همچنان بلد است قصه تعریف کند. شاید نه به قوت و استحکام و ایرانی بودن  فیلمهای پیشینش (  از این حیث  به جدایی و درباره الی و چهارشنبه سوری که جای خود دارند حتی به شهر زیبا غنی تر بودند) اما همچنان قابل تامل و دیدنی.