زندگی پای یکی از بهترین فیلمهای امسال است ( بهترین ! چرا که نه ) . جدید ترین ساخته آنگ لی درسی سینمایی است برای باورهای دینی ، معرفتی ، شرقی ، خداشناسی ، قاب های زیبا ، چشم اندازهای بصری حیرت انگیز ، داستان اعجاب آور در مرز میان خیال و واقعیت ، تکنیک سه بعدی و برای سینما .

File:Life of Pi 2012 Poster.jpg

شاید هیچ کس فکرش را هم نکند چه آنگ لی چه کار سخت و صعبی را به پایان رسانده، دائم در طول تماشای فیلم به این فکر بودم که او چگونه توانسته این تعادل در زیبایی شناسی به وبژه سینمایی را تا پایان حفظ کند.این مرز عمیق و زیبا و تعامل مان با دنیای واقعی و خیالی.

درزندگی پای خبری از سانتیمانتالیسم افراطی و آزاردهنده میلیونر زاغه نشین هم نیست. همه چیز در حد اعتدال و همین برگ برنده فیلمی در مقایسه با خیل آثار مشابه و حتی آثار سرشناس امسال است. خداباوری در تار و پود اثر نهفته است ، از هر آیین و مذهبی ، از بودایی ، هندویی ، مسیحی ، مسلمانی : مهم ایمان است . فیلم پر است از تردیدهای مسلم همه ابنای بشر به مذهب ، به خدا : اما به گونه ای داستان به شدت دراماتیک ، به تمامی این شک و تردیدهای جواب می دهد ، با راههای مختلف و در مذهب خانه ای است با اتاق های مختلف. مختلف. مهم پیدا کردن راه است و و وقتی  " پای پاتل " در مصیبتی که گرفتارش می شود با تکیه بر باورهای و ایمان به مذهب و معنویت است که نجات می یابد و این می تواند درس سینمایی برای همه کسانی باشد  که در کشورمان به زور می خواهند معنویت را به شیوه خود در چیزی که همه چیز هست الا داستان ، حقنه کنند و اغلب هم مسیری کاملاً بر عکس خواسته شان محقق می شود.اینجا با زندگی پای پاتل طرفیم ، زندگی او در فصول مختلف زندگی ش با تعادل و به تناسب نشان داده می شود و با تم و مضمون مشترک ایمان وعشق در هر فصل ادامه می یابد. از نوزادی تا کودکی و نوجوانی و میانسالی. از آشنا شدنش با مذاهب مختلف و تاثیرشان در زندگی او . از معرفی شخصیت های اطرافش . از عاشق شندش و از همه مهم تر حادثه ای فاجعه باری که برایش رخ میدهد  تا به جایی رسیدن که همه چیز را از خدا دیدن و از او شدن.عجیب و شگرف.

ساختار و فرمی کامل . از بازی خوب بازیگران تا نقش موثر و مفید روای . از فیلمبرداری و موسیقی شنیدنی .از شیوه پیشبرد و روند داستان، ریتم ولحن،  از تدوین و از همه هیجان انگیز تر جلوه های ویژه بصری و میدانی و قاب بندی های حیرت انگیز . برای سینما و برای عشق به سینما . انگ لی بهترین فیلمش را ساخته است.


زندگی پای داستان عشق است و ایمان . عشق به خدا ، انسان ، حیوان ، طبیعت ، هستی و... . هیچ ذوق زدگی در کار نیست . مطمئنا ً در سالهای آینده هم همین قوت و قدرت را خواهد داشت.  در حد شاهکار . برای ماندگاری و جاودانگی .

 عنوان اشاره ای است به گفته آنگ لی پس از برنده شدن جایزه اسکار بهترین کارگردانی .