فیلم اگر خوب باشد ، اگر اصول فرمی و سبکی را رعایت کرده باشد ، فرقی نمی کند : در هر ژانری که برای بیان روایت در فرمش برگزیده است  و در قالب آن داستان پروانده می شود ، جذاب و همراهی کننده خواهد بود .

شخصاً حساسیت و حب و بغض خاصی نسبت به ژانرهای متداول سینمایی ندارم و طبق قاعده و اصول اگر فیلم خوب باشد در هر گونه سینمایی که جای گیرد، با آغوش باز به دیدارش میروم ، اما نمی توانم علاقه درونی ام را نسبت به برخی از داستانها و فیلمها که در بستر جاده و مسافرت میگذرند ، کتمان کنم . نمی دانم این از خاصیت سفر است یا ماجراجویی ، اما انگار شخصیت ها و فضایی و زمانی که در آن قرار گرفته اند در حول بستری به نام جاده ( و به طور کلی در حول مسافرت ) بهتر و دقیق تر جا می افتند . ابتدا فقط خودششان اند ، اما در طی مسیر به شناخت تازه ای از هستی ، دیگران ، قضا و قدر ، خوشی ها و سرخوشی ها ، دردرها و آلام پایان ناپذیر ، از انسان ، از حیوان ، از درختان ، از کوه ، دریا و در نهایت خود واقعی شان میرسند و این درک تازه از خویشتن ، ماحصل چنین روایت غالبا تحسین برانگیز است.

فکر نکنم بتوان ژانر و گونه ای را اختصاص به جاده داد و از آن با عنوان ژانر جاده ای به صراحت یاد کرد و اکثرا فیلمهایی با این نوع روایت در قوالب دیگر گونه های اصلی ، همچون ملودرام ، کمدی و یا حتی وسترن می گنجند و یا زیرگونه های چون گنگستری ، تریلر ، علمی تخیلی ، انیمیشن و... اما می توان برای آن اصول و قواعدی را به عنوان مشخصه ی اصلی ژانر جاده ای طرح ریزی کرد که مثلا موارد زیررا نام برد :

1.طی طریق بیرونی که معمولا از روی یک اتفاق و آشنایی تصادف مانند شکل میگیرند و همراه با یک وسیله ی نقلیه معمولا در راههای زمینی ، هوایی و دریایی مثل

الف- قطار : نمونه ها : قطار اکسپرس قطبی ( رابرت زمکیس ) ، برتا ماشینی ( مارتین اسکورسیزی )

ب- اتوموبیل : مرد بارانی ( بری لوینسون ) ، دنیای بی عیب و نقص ( کلینت ایستوود ) ، تلما و لوییز ( ریدلی اسکات ) ، خانم سان شاین کوچک ( متیو مادن ) ، قرار ملاقات ( تاد فیلیپس) ، خوشه های خشم ( جان فورد )  ، بانی و کلاید ( آرتور پن ) ، لولیتا ( استنلی کوبریک و آدرین لین ) ، رومانس واقعی ( تونی اسکات ) ، دوئل ( استیون اسپلیبرگ ) ، تاکسی = وثیقه ( مایکل مان ) ، چیزی وحشی ( جانتان دمی)، جاده ای به سوی تباهی ( سم مندز)

ج- هواپیما :  در آسمان ( جیسون رایتمن ) ،  پرنده روی سیم ( جان بدهم )

د - موتور سیکلت : خاطرات موتور سیکلت ( والتر سالس ) ، احمق و احمق تر ( تام شادیاک )   ، ایزی رایدر ( دنیس هاپر)

ه- اتوبوس : در یک شب اتفاق افتاد ( فرانک کاپرا ) ، تقریبا مشهور ( کمرون کرو )

و- پای پیاده : جاده ( فدریکو فلینی ) ، ماهی بزرگ ( تیم برتن) ، ای برادر کجایی ( برادران کوئن ) ، فرار نیمه شب ( مارتین برست )

و اثر فوق العاده جذاب هواپیماها ، قطارها و اتوموبیل ها از جان هیوز که تلفیق از همه ی اینهاست. به علاوه مترسک ( جری شاتزبرگ ) ، جاده ( جان هیلکات ) کتاب ایلای ( برادران هیوز)

"جاده " اثر جاده ای و آخر الزمانی جان هیلکات

ه- کشتی : آسمان بی پناه ( برناردو برتولوچی ) ، دنیای آب ( کوین رینولدز )

2. تعارض و درگیری آشکار و پنهان مسافران که به بروز کشممکش و فراز و فروهای دراماتیک اثر کمک شایانی میکند و رخوت را در روایت از بین می برد ، در کنار این موارد استفاده فراوان از نماهای اکستریم لانگ شات و لانگ شات در فواصل متعدد برای نمایش طی طریق که مثلا با المان هایی چون تایش نور آفتاب بر شیشه ماشین یا سایه ها و مهتاب ها در طول روز و شب ، نمایش بی دریغ طلوع و غروب زیبای خورشید یا نماهای به اصطلاح هلی کوپتری و هواپیمایی از زوایه بالا گرفته می شود که خود از تمهیدات سبکی و بصری برای پیشبرد روایت .

3. وقوع حوادث غیر مترقیه و غیر قابل پیش بینی و اغلب ناخوشایند

4. و د ر نهایت  تغییر و تحول درونی شخصیت ها

البته این اصول و قواعد مسلم و قطعی نیست بلکه مثل هر قاعده دیگر در ژانرهای سینمایی ، استثنائات خود را دارد . ماحصل تمامی این موارد اغلب منجر به یک فیلم جاده ای دیدنی می شود.

شعر زیر که راستش هرچه گشتم شاعرش را نتوانستم بفهمم کیست ، با لطافت حال و هوای ژانر جاده ای را منعکس میکند.

جاده می خواند مرا هر دم به خویش

چون سرابی در کویر باورم

جاده می خواهد دراین ناباوری دل برید

بر فریب خامش ایمان آورم

خسته از آزار شب باید گذشت

از تمام بوده و نابوده ها از سرزمین بی کسی

پر گرفت از شهر خواب آلوده ها

باید از رؤیای خود اما گذشت

                          دل خوشی ها را به کام شب سپرد                                   

چشمها را بست بر رنگ زمین

بر دهان آرزوها پا فشرد

جاده بی رحمانه شوقم را ربود

بر زمینم زد به اندوهم نشاند

هر چه نالیدم کسی دستی نداد

جاده خندید و به افسونم کشاند

آه ازمن تن به جایم مانده است روح من دیگر نمیدانم جاده یعنی غربتی

                                  کجاست                            

بی گمان دور از ریای جاده ها

در مسیری از شقایق ها رهاست جاده یعنی رفتن اما

بی انتها

جاده یعنی خسته ای بی ادعا

رهسپاری مانده از بی حاصلی همچنان تا نا امیدی می

بی صدا

جاده تا بی انتها خواهد کشاند راهیان سرزمین قصه را برد

خفتگان خوش خیال خسته را

ای مسافر.خسته از بیراهه ها

ای تو همدرد من بی سرزمین

بال پروازم شو اکنون چاره شو

پر بگیریم از زمان و از زمین